Loading ....
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Duczkach
Biuletyn Informacji Publicznej
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Duczkach
został stworzony w celu powszechnego
udostępniania informacji publicznej w postaci
elektronicznej
Duczki, ul. Szosa Jadowska 37
05-200 Wołomin
tel: 22 787 72 66
e-mail: sekretariat@zspduczki.wolomin.org
strona: https://zspduczki.wolomin.org/
Strona główna => Informacje o Zespole => Patron => Przedszkole

Pszczółka Maja

Pszczółka MAIA
Pszczółka MAJA. Być może nie każdy wie, że pierwowzorem sympatycznej pszczółki nie był popularny serial animowany, ale zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Waldemara Bonselsa, niemieckiego pisarza autora książek dla dzieci ale także pozycji podróżniczych oraz religijnych. Autor urodził się w okolicach Hamburga w 1881 roku. Sławna Pszczółka Maja narodziła się w roku 1912 za sprawą zbioru opowiadań „Pszczółka Maja i jej przygody” (tytuł oryginału niem.„Die Biene Maja und Ihre Abenteuer). Książka szybko zyskała ogromną popularność i została przetłumaczona na wiele języków. W 1963 roku Pszczółka Maja zagościła nawet na deskach opery.
Największą popularność Maji przyniosły oczywiście animowane seriale, których była bohaterką. Akcja seriali rozgrywała się w świecie owadów, niekiedy na styku ze światem ludzi – zwykle postrzeganym przez owady –bohaterów jako nieprzyjazny i wrogi. Walor edukacyjny bajki ukazujący konieczność szacunku dla nawet najmniejszych form życia sprawił, że pszczółkę pokochały nie tylko dzieci na całym świecie ale także rodzice. Bajka jest klasyczna, ale z nowoczesną zahaczającą o nurt anime animacją, pozbawiona w zasadzie agresji, chociaż niektóre przygody owadów są groźne. Porusza tematy ochrony środowiska, szacunku do natury, życia w grupie, relacji koleżeńskich, pomocy i przyjaźni.
Popularna książka została zaadaptowana na anime w roku 1975 (tytuł oryginału jap. „Mitsubachi Maya no boken”). Powstał w ten sposób animowany serial pt. „Pszczółka Maja” produkcji japońsko- austriacko-niemiecko-hiszpańsko-portugalsko-kanadyjskiej. Projekt składał się z dwóch 52- odcinkowych serii. Pszczółka Maja była niezwykle popularna w Polsce w latach 80-tych oraz wczesnych latach 90-tych. Zyskał też uznanie na całym świecie. Dodatkowym atutem serii była doskonała oprawa muzyczna autorstwa czeskiego kompozytora Karela Svobody. W Polsce motyw przewodni – piosenkę Pszczółka Maja śpiewał Zbigniew Wodecki, a utwór ten święcił triumfy popularności nie tylko wśród dziecięcych odbiorców.
Pszczółka Maja została reaktywowana w latach 2010-2012 za sprawą kolejnej animowanej serii tym razem produkcji francusko- niemieckiej (tytuł oryginału ang. „Maya the Bee”). W polskiej wersji językowej Maję dubbingowała tak jak w serii z 1975 niezapomniana w tej roli Ewa Złotowska.
Pokaż informacje o artykule